

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.3 mm |
| Width | 4.3 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.34 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Dropout Voltage | 75 mV |
| Min Input Voltage | -7.3 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | -5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50 dB |
| Load Regulation | 0.01 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
| Min Output Voltage | -5 V |
| Max Output Voltage | -5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Packaging | Bulk |
Stock: 281
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50518
Ext.Price$0.50518
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50518 | $0.50518 |
| 10 | $0.40440 | $4.04400 |
| 25 | $0.36756 | $9.18900 |
| 50 | $0.33407 | $16.70350 |
| 100 | $0.30363 | $30.36300 |
| 300 | $0.28819 | $86.45700 |
| 500 | $0.27353 | $136.76500 |
| 1000 | $0.25782 | $257.82000 |
